středa 18. března 2009

SENIOŘI 2

Českou Seniorskou Golfovou Asociaci (ČSGA) čeká 25.dubna mimořádná konference delegátů. Program schůze bude podle dokumentu na stránkách golfsenior.cz bohatý a dá se předpokládat, že některé body vyvolají vzrušenou debatu. V diskusi (na golfsenior.cz) se mezi přispěvovateli několikrát objevilo jméno našeho člena. Ladislav Tyle pak ochotně reagoval na mojí žádost o krátké shrnutí stavu v ČSGA. Následuje plné znění, za které ještě jednou děkuji.

Ahoj Aleši,

nevím jestli jsem já kompetentní osoba k hodnocení situace ve vedení ČSGA, to je spíše Květa nebo Radek. Já jsem členem ČSGA teprve od loňského roku, kdy jsem splnil poslední podmínku pro získání statutu seniora, tj. dosáhl jsem příslušné věkové hranice. V loňském roce jsem se zůčastnil dění v ČSGA pouze tím, že jsem vyplnil přihlášku, kterou mi podstrčila Květa, zaplatil ji 200,- Kč a poté odehrál 11 kol turnajů ST. Přiznám se, že jsem dokonce ani neviděl stanovy, přestože jsem na přihlášce podepsal, že jsem s nimi seznámen.

Letos nás Květa lákala na konferencí, tak abych byl trochu "v obraze", jsem si při prohlížení internetových stránek ČSGA kliknul na kolonku "diskuze". Publikované názory o regulérnosti svolání konference mne přiměly prostudovat si konečně stávající stanovy. Jejich nízká úroveň mne bohužel vyprovokovala a výsledem byl můj příspěvek, který jsem napsal do "diskuze" den před konferencí. Bohužel na něj hned reagoval vicepresident Nečas, který napsal: "Co se týče stanov, souhlasím s příspěvkem, který napsal pan Tyle s tím, že stanovy potřebují aktualizaci a to jako prioritní úkol můj a ostatních členů výboru. Uvítám, kdyby pan Tyle spolupracoval s výborem na tvorbě návrhu nového znění stanov". Nechtěl jsem vypadat jen jako "rejpálek", tak jsem v noci před konferencí (po kulečníku a dvou lahvinkách vína) vytvořil pracovní verzi nových stanov, kterou jsem dal Nečasovi před konferencí. Díky tomu jsem se "namočil" do abych tak řekl "legislativních" záležitostí. Pouze ty mohu hodnotit, protože s těmi mám i díky podnikání a starostování trochu zkušeností. Velice stručné, nic neřešící stanovy, absence jiných vnitřních dokumentů, jako např. jednacího řádu, spolu s debatami o regulérnosti svolání konference z ní udělali nezvladatelnou diskuzi, z čehož alespoň vyplynulo to, že se řádně svolá nová konference, která by měla schválit nové stanovy, případně další dokumenty a doplnit stávající výbor.

Až průběh konference, hlavně diskuze, teprve formovaly můj názor na dění v ČSGA, který jsem do té doby vlastně žádný neměl, protože jsem o něm ani nepřemýšlel. Můj hlavní poznatek je, že si asi řada členů (i z výboru) neuvědomuje, jak je ČSGA, jakožto jeden z golfových subjektů v celém systému organizace golfového dění v ČR zařazena, jaké ji v něm přísluší místo a z toho vyplývající povinnosti a pravomoci (anebo z toho mají osobní přínos, takže jim stávající systém činnosti vyhovuje). Pokusím se můj názor objasnit.

ČGF je dobrovolným občanským sdružením. Je to právnická osoba, jejíž členy jsou další právnické osoby, golfové kluby a další golfové subjekty. Jedním z těchto dalších golfových subjektů, které spolu s golfovými kluby (jejímiž členy jsou fyzické osoby) tvoří ČGF, je i ČSGA (jejímiž členy jsou také fyzické osoby, dokonce totožné s těmi v klubech, neboť podle stanov ČSGA je podmínkou členství, mimo jiné, i členství v některém z klubů, který je členem ČGF).

Z tohoto hlediska pro mne jednoznačně vyplývá, že ČSGA, svým charakterem a postavením v systému golfového dění v ČR vykazuje všechny atributy golfového klubu. Proto ji chápu jako "specifický golfový klub", určený pro golfisty určité věkové kategorie. Mnoho golfistů má mimo svá domovské členství i další členství v jiných golfových klubech. A takto je dle mého názoru nutno chápat i členství v ČSGA. V podstatě to není nic jiného, než členství v dalším golfovém klubu.

Mám dojem, že část členů a současného výboru chápe ČSGA jako nějaký vrcholný orgán golfového dění seniorů v ČR (přestože jen část seniorů golfistů jsou členy ČSGA) a požaduje, aby vykonávala funkce a povinnosti, které dle mého názoru přísluší ČGF, hlavně včetně starosti o seniorkou representaci ČR. Tak tomu ale není. ČGF je a teď cituji z jejích stanov: "...vrcholný orgán golfu v České republice a má výhradní právo zastupovat golfové subjekty České republiky ve vztahu k zahraničí...". K akceptaci těchto stanov se i ČSGA při svém vstupu do této federace zavázala.Vrcholným orgánem golfového dění tedy i pro seniory je a má být (a to minimálně do té doby, než ČSGA vystoupí z ČGF, protože do té doby je vázána jejími stanovami), stejně jako u všech ostatních věkových kategorií golfistů, ČGF, která má dle stanov nejen výhradní právo zastupovat i seniory ve vztahu k zahraničí, ale také z toho i vyplývající povinnosti, včetně finančního zabezpečení.

Jak jsem z diskuze na konferenci vycítil, převážné části členů ČSGA se nelíbí, že mnoho času a práce (a financí) výbor ČSGA věnuje právě otázkám seniorské reprezetace ČR, počínaje starostmi s její nominací, a konče zajišťováním výjezdů seniorské representace do zahraničí, tedy povinnostem, které z převážné míry, podle mého názoru, přísluší do kompetence ČGF. Tím nezbývá čas na "klubovou" práci pro více než 90 % členské základny, která se právem cítí být zanedbávaná. Na to ukazuje i systém soutěží. V kalendáři je ročně cca 20 turnajů ST, (z nichž je ještě část nominační), MR a cca 10 mezinárodních akcí (ME, MM okolních států atd.) zajišťovaných ČSGA.

Velká část práce členů výboru a většina peněz se tak "točí" kolem cca 10-ti až 15- ti členů s nízkým HCP, kteří mezi sebou celý rok "soutěží" o to, kdo si levně zajede zahrát někam do zahraničí. A to jak jsem pochopil se do loňska týkalo ještě pouze mužů. Dokonce i těch 20 tuzemských turnajů ST nebylo dostupných ani pro všechny členy. Když se turnaj konal na nějakém oblíbeném hřiští, tak se tam hráči s HCP 20 a výše už neměli vzhledem ke kapacitě hřiště (a upřednostnění hráčů s nižším HCP) šanci ani dostat.

Proto se na konferenci silně ozývaly hlasy po tom, aby ČSGA organizovala a zastřešovala i systém regionálních soutěží (a i to z časových důvodů i jednodenních, bez nutnosti nocování v místě) jako si je v loňském roce organizovaly moravské kluby. Tím by se zvýšila šance i pro širší základnu seniorů zahrát si v turnajích své věkové kategorie.

Nyní se podle mého názoru vede boj o koncepci další činnosti ČSGA. Jestli se pustí do zastřešování i dalších regionálních soutěží pro seniory (kterých musí být v ČGF několik tisíc) a bude tak zajímavým sdružením pro tisíce potenciálních členů a naplní tak svůj cíl činnosti, kterým by mělo být zejména organizování sportovního a společenského vyžití členů golfových klubů ČGF, kteří mají statut seniora. Nebo zůstane sdružením zajímavým pro cca 200 seniorů s nízkým HCP, kteří budou mít šanci dostat se na těch současných 20 turnajů a pro několik desítek seniorů, kteří budou mít šanci dostat se zadarmo si zahrát do zahraničí pod hlavičkou representace.

Vím, že to není krátký shrnující článek o dění v ČSGA, jak jsi požadoval, ale na to se ani necítím. To by měl udělat někdo, kdo už je v ČSGA déle a lépe zná situaci i z minulosti. Jestli ovšem něco z mých názorů budeš chtít použít do nějakého článku o současném dění mezi seniory, tak samozřejmě můžeš.

Žádné komentáře: